Zde naleznete druhy materiálů, které používáme při výrobě našich výrobků a s kterými se na našem e-shopu můžete setkat, ať už jako s materiálem v metráži (látky) nebo nabízeného zboží.

Kanafas

Kanafas je kvalitní přírodní tkanina, převážně ze skaných barvených přízí 100% bavlny, některé s příměsí 15 % lnu. Je nebělený, mercerovaný, vysrážený (i přesto může mít srážlivost 0 - 4 %). Má dobré a trvalé užitné vlastnosti. Lze je libovolně kombinovat jak barevně, tak dezénově. Gramáž kanafasu se pohybuje od 150 do 400 g/m2. Druh kanafasu Piko a Pruh jsou tradiční české kanafasy tkané plátnovou vazbou. Druh Sára a Fabio jsou žakárové tkaniny, kdy je vzor vytkán různými vazbami, např. keprovou nebo atlasovou. Žakárové tkaniny mají velkou výhodu oproti tištěným v tom, že rubová strana je stejně dobře použitelná, ale v negativní barevnosti. Druh Patchwork je tkaná dutinkovou vazbou (dvojitá látka), tomu odpovídá její gramáž i vyšší cena.

Kanafas je stálobarevný při praní do 60°C.

Jeho použití je velmi široké. Používá se na závěsy, sedáky, přehozy, ubrusy, utěrky aj.bytové doplňky.

Je pěkný v kombinaci s bavlněnou krajkou.

Modrotisk

Modrotisk je 100% bavlněná tkanina, tkaná plátnovou vazbou.

Modrotisk je už po staletí dobře znám. Dříve se používal na oděvy, byl součástí krojů. I v dnešní době v sobě uchovává tradici. Používá se na oděvy a různé bytové doplňky.

Výrobky pereme v mýdlovém roztoku, dobře vymácháme v několikrát měněné vlažné vodě, do poslední lázně přidáme trochu octa pro ustálení barvy.
Ze začátku se u modrotisku objevuje vypírání přebytečné barvy, ale na kvalitě vzoru se to nijak neprojeví.
Modrotisk je vhodné slabě naškrobit syntetickým škrobem, aby se hezky leskl, mírně ho navlhčete a vyžehlete za použití páry po lícu.
Modrotisk je nestálobarevný.

Plátno

Bavlněné plátno je tkané ze 100% bavlněných přízí, jednoduchou vazbou, křížením osnovy a útku. Používá se i při výrobě dámských šatovek, pánských oblekovek, technických tkanin a podšívkovin.

Bavlněné plátno patří mezi nejoblíbenější látky. Může být jednobarevné nebo s tištěným vzorem. Dobře se s nimi pracuje, snadno se udržují a jsou cenově dostupné.

Bavlněné plátno pereme při teplotě 40-60°C.

Šijí se z něj sedáky, zástěry, ubrusy a ostatní bytové doplňky.

Flanel

Flanel je látka v plátnové vazbě, upravená česáním z jedné nebo obou stran. Flanel je lehký, hřejivý, příjemný a měkký na omak. Používá na zimní povlečení, pyžama a košile.

Flanel pereme při teplotě  40-60°C.                    

Bavlněný satén

Bavlněný satén je tkán atlasovou vazbou s vysokým leskem na lícní straně, kde převažují osnovní nitě. Základní vazba je pětivazná. Používá se při tkaní brokátů, atlasu, damašku a saténu. Využívá se pro šití šatů, spodního prádla a luxusního povlečení. Bavlněný satén pereme při teplotě 40-60°C.  

Kepr

Kepr je vytvářen soustavou šikmých souběžných řádků, jdoucích na povrchu tkaniny zprava doleva nebo směrem opačným. Používá se na technické tkaniny, podšívky, dámské šatovky, pánské oblekovky,montérky, vojenské a policejní uniformy, některé druhy kanafasu. Nejrozšířenější a nejznámější použití je při výrobě denimu, ze kterého se šijí džíny.

Kepr pereme při teplotě 40-60°C. 

Sypkovina

Sypkovina je látka, ze které se šijí převážně výrobky z peří a ovčího rouna.  Je speciálně upravená především na péřovou náplň. Sypkovina je ze 100% bavlny. Sypkovina na přikrývkách a polštářích z naší nabídky, má úpravu tzv. STŘÍBROAKTIV. Tato úprava zabraňuje roztočům dostat se do polštářů a přikrývek.

Len

Tradiční materiál rostlinného původu. Z rostliny se zpracovává stonek, ze kterého lze na textilní použití využít jen asi 10%. Len je pevnější než bavlna, dobře odvádí vlhkost a teplo. Používá se na bytové doplňky, spodní části oděvů nebo na letní oděvy. Len pereme při teplotě 40-60°C.  

Viskóza

Stojí na pomezí umělého a přírodního vlákna. Je složená z čisté celulózy získané při zpracování bavlny jako odpad nebo zpracováním dřeva. Je vyrobena chemicky z přírodních surovin. Vlákna mají vlastnosti bavlny, mačkají se a často se z nich zhotovují tkaniny směsí viskózy a bavlny nebo vlny. Látka si zachová přírodní charakter a viskóza sníží její výslednou cenu.

Viskózu pereme při teplotě do 40°C. 

   Údržba tkanin z přírodních vláken  

Doporučená teplota praní do 40°C max 60°C - uvedeno výše vždy u konkrétního materiálu. Doporučujeme použít kvalitní prací prostředek a aviváž, neždímat na příliš vysoké otáčky. Výrobky necháme volně uschnout. Při věšení se je snažíme mírně narovnat, nenecháme je přeschnout, lépe se potom žehlí na stupeň bavlna.

     Záclonoviny  

Organza

Organza je jemný průhledný materiál tkaný z polyesteru, acetátu nebo nylonu. Původně se však vyráběl z hedvábí. Organzu tkanou z hedvábí i dnes výrobci používají na tkaní luxusních látek, ze kterých se šijí převážně svatební šaty a večerní róby. Organza se vyznačuje vysokým leskem a dobrou průhledností. To způsobuje vysokou propustnost světla při použití na záclony. Dále se používá na výzdobu v interiéru, např.stolů.

Voál

Voál je jemný poloprůhledný materiál tkaný převážně perlinkovou vazbou z polyesterových vláken. Používá se na výzdobu interiéru a na záclony. Je k dostání v mnoha barvách a vzorech. V současné době jeho oblíbenost stoupá.

Žakár

Žakárové záclony ( krajkové) jsou vzdušné a průhledné, převážně pletené z polyesterových nebo polyamidových vláken. Jejich vzor může být jemný či hrubý. Jejich obliba sahá hluboko do minulosti. Vyrábějí se v různých výškách a vzorech, převážně v bílé barvě. Jejich výhodou je, že se nemačkají.

   Údržba záclon  

Doporučená teplota praní do 30°C při šetrném programu na jemné prádlo nebo přímo na záclony, v sáčku na praní jemného prádla (můžete zakoupit na našem e-shopu). Používejte prací prostředek na praní jemného prádla a aviváž. Záclony je vhodné, před vložením do sáčku, složit. Záclony neždímejte, pouze nechte odstředit a volně zavěšené je nechte uschnout. Záclony většinou stačí mokré pověsit a pak už je nemusíte žehlit, vyvěsí se samy. Pokud je přesto budete chtít vyžehlit, žehlete na stupeň syntetika. Voálové záclony jdou lépe žehlit za mokra.

 Magnetické spony s růžičkou, pokud je to nutné, prosím, perte výhradně v ruce, ve vlažné vodě a v šetrném pracím prostředku. Jemně promnout, neždímat, nechat volně uschnout.

   Dekorační tkaniny   

S teflonovou úpravou

Tyto tkaniny jsou vyrobené ze 100% polyesteru s teflonovou úpravou na povrchu. Tato úprava zabraňuje vsakování tekutin, tkaniny jsou odolné vůči skvrnám. Díky této úpravě jsou tyto tkaniny vhodné zejména na ubrusy. Pokud se na ubrus vyleje tekutina, stačí ji setřít, ubrus nemusíte hned prát. Tato úprava není odolná vůči mastnotě.

S tímto materiálem máme dobré zkušenosti i při použití na závěsy a sedáky. Tkanina je pevná a nemačká se.

Doporučená teplota praní je do 40°C, v kvalitním pracím prostředku. Nepoužívejte chemické přípravky! Usušte volně zavěšené, nepoužívejte sušičku!

Žehlení obnovuje teflonovou vrstvu na ubrusu, teplota žehlení je na max.150°C.

Zatemňovací Blackout

Dekorační tkanina Blackout může být s nehořlavou úpravou. Je to 100% PES. Používá se převážně na dekoraci oken. Je to hustá tkanina, s gramáží 365g/bm. Její vlastností je, že zabrání průniku světla z 99% a je prakticky nemačkavá.

Pereme při teplotě vody max.do 30°C, max. teplota žehličky je 110°C, nesmí se žehlit parou, způsobilo by to nevratné poškození. Nesmí se sušit v bubové sušičce a nesmí se chemicky čistit.

Ostatní polyesterové tkaniny

Dekorační tkaniny ze 100% polyesteru jsou velmi rozšířené. Mohou to být materiály tenké nebo naopak silnější a pevnější. Mohou být různě upravené, jako např. s teflonovou úpravou. Používají se na závěsy, ubrusy, polštáře, sedáky a ostatní bytové doplňky.

Dobře se udržují, pereme je max. při teplotě vody do 40°C, v kvalitním pracím prášku, můžeme do máchání přidat aviváž. Žehlíme na syntetiku. Zpravidla se ale nemačkají.

Mikrovlákno

je umělé textilní vlákno jemnější než 1 dtex. Na jeho výrobu se používá 100% polyester micro. Má vynikající hřejivé vlastnosti, je heboučké a příjemné na dotek.

Doporučená teplota praní je do 40°C. Nežehlí se. Je rychleschnoucí, nepouští vlákna, snadno udržovatelné.

Leskymo

Leskymo je estetický a praktický doplněk bytu. Používá se na přehozy přes sedací soupravy, na polštářky aj. Leskymo chrání sedací nábytek před znečištěním a tím prodlužuje jeho životnost.

Materiál : základ - 100% Polyester, vlas - 100% Polyacryl

Velmi snadno se udržuje. Leskymo vyperete v pračce do 40 stupňů, do máchání přidáte aviváž, pro větší hebkost vlasu, necháte mírně odstředit a volně usušíte. Schne velmi rychle.

  Přírodní výplňkový materiál  

Přírodní BIO materiály jsou ekologicky a zdravotně nezávadné.

BIO špaldové slupky

Slupky jsou elastické, lehké, přizpůsobí se tvaru těla, poskytují optimální oporu. Mikromasážní účinky slupek uvolňují ztuhlé šíjové svaly.

Špaldové slupky se používají jako výplň do polštářů a hraček. Mají relaxační účinky pro klidné a zdravé spaní. Objem a kompaktibilita špaldových slupek tvoří výbornou oporu krční páteře - Působí proti zablokování. Jsou vynikající terapeutickou podporou pro celá záda. Působí proti revmatickým potížím.

Zlepšují prokrvení končetin, předcházejí tvorbě křečových žil. Posilují imunitu, mírní četnost astmatických záchvatů, podporují činnost trávicí soustavy a ledvin.  Snižují četnost návalů a závratí, což ocení zejména ženy v přechodu. Snižují únavu.

Nahřátý polštářek působí po přiložení proti bolestem břicha, šíje nebo kolenou. Při kolice u malých dětí a kojenců.

Špaldové slupky mají schopnost uskladňovat vzduch a dobře se nahřívají (např. na radiátoru, na slunci, v mikrovlnce). Vydrží dlouho nahřáté a teplo se během odpočinku přenáší do lidského těla.

Pro vysoký obsah kyseliny křemičité působí proti geopatogenním zónám (křemík je těžce prostupný).

Výrobky doporučujeme co nejčastěji větrat venku na sluníčku. Slupky naakumulují energii, která se poté přenese do Vašeho těla.

Husí peří

Peří je zpracováváno moderní technologií pomocí procesu, který zaručuje nejlepší užitkové, fyzikálně - chemické, mikrobiologické a hygienické vlastnosti. Tyto vlastnosti jsou pečlivě sledovány laboratoří na peří. Třídí se ve čtyřkomorové třídičce od základu (5%) až po nejvyšší kvalitu (93%) prachu. Pere se s použitím velmi kvalitních pracích a dezinfekčních prostředků. Suší při teplotách 120°C, kdy dochází k likvidaci veškerých roztočů a mikroorganismů, vychlazuje a je připraveno k plnění.

Peří je díky svým klimatickým vlastnostem přirozeným nepříznivým prostředím pro roztoče, jejichž potravou je rohovka  uvolňující se z pokožky člověka. Na rozdíl od řídce tkaných textilií je hustě tkaná textilie, z které jsou péřové polštáře a pokrývky šité, téměř neprůchodná pro roztoče, i díky tomu se tyto organizmy uvnitř těchto výrobků nenacházejí.

Rozdíl mezi kazetovou a natvrdo prošívanou přikrývkou

Kazetová přikrývka má tzv. teplé švy, které lépe zadržují teplo, proto jsou tyto přikrývky hřejivější. Používá se na prachovější peří. Mezi vrchní a spodní látkou jsou všity přepážky, to je tzv. teplý šev a jednotlivé čtverce tvoří kazety, kazetová přikrývka. Výhoda oproti natvrdo prošívané přikrývce je především v úniku tepla.

Natvrdo prošívané přikrývky mají tzv. studené švy, přes které snáze uniká teplo, čím více je taková přikrývka prošitá, tím více je úniku tepla z těchto prošitých míst.

Péřové přikrývky, polštáře mají vysokou životnost, dobře se přizpůsobují lidskému tělu a mají velmi dobrou schopnost přijímat vlhkost. Dají se prát v pračce při 40°C. Při praní nepoužívejte agresivní prací prostředky ani bělidla! Po praní polštáře a přikrývky dobře vysušte!! Při sušení často protřepávejte.

Na přání zákazníka je možné zhotovit přikrývky a polštáře jakéhokoliv rozměru a druhu náplně.

Ovčí rouno

Mechanické a chemické vlastnosti vlny, pružnost, jemnost a hřejivost, předurčují tuto ekologicky nezávadnou surovinu právě k výrobě přikrývek a polštářů. Přikrývky a polštáře z této přírodní suroviny, mají vysokou hřejivost, jsou lehké a splývavé. Udržují stejnoměrnou teplotu, působí blahodárně na klouby, cévy a svaly. Ovčí vlna má schopnost přijímat vlhkost našeho těla. Její dobrá propustnost umožňuje předat absorbovanou vlhkost mimo prostor lůžka. Menší prašností, hořkostí lanolinu a odváděním vlhkosti z lůžkovin, je vlna méně vhodná pro život roztočů, kteří jsou původci různých alergií.

Výrobky z ovčího rouna se musí často protřepávat a větrat. Po silném znečištění nechte chemicky vyčistit nebo vyperte v pracím prostředku určeném na praní vlny s přídavkem lanolinu.

Ostatní výplňkový materiál

Jedná se o syntetický materiál, který se používá zejména jako výplň polštářů, přikrývek nebo hraček a podobných výrobků.

Kuličkové duté vlákno

 Námi nabízené kuličkové vlákno je 100% polyesterové duté vlákno upravené do tvaru kuliček. Kuličky jsou silikonizované, protialergické, mají stabilní tvarovou paměť. Jsou vhodné jako výplň do polštářů a hraček. Tuto výplň lze prát do 90°C. Neždímat, nechat volně uschnout nebo sušit v sušicče na šetrný program.

Molitanová drť

100% PUR pěna drcená. Levnější varianta výplně spíše ozdobných polštářů a sedáků. Není vhodná jako výplň do polštářů určených na spaní.

Doporučená teplota praní je do 40°C.

Prací symboly

Základní prací symboly ošetření látek

Praní v pračce při maximální teplotě 40 °C.
Praní c pračce při maximální teplotě 60 °C.
Praní v pračce při maximální teplotě 95 °C. Šetrné praní.
Nesmí se bělit. Používejte pouze prostředky neobsahující bělidla.
Nesmí se sušit v bubnové sušičce.
Žehlit při vysoké teplotě (maximální teplota 200 °C).
Nesmí se chemicky čistit (v čistírně nebo odstraňovačem skvrn obsahující rozpouštědla).

Vždy dodržujeme doporučení výrobce!

Při výběru zboží nezapomeňte, že na každém monitoru může být barevné vyobrazení trochu jiné.